czwartek, 07 marca 2019
Chusty znów zaszyte w brzuchu
Znów media obiegła wiadomość, że po operacji chirurgicznej zaszyto w brzuchu chusty operacyjne. No i zaczęło się poszukiwanie winnego: kto się nie doliczył – lekarze czy pielęgniarki. Przyznam, że mnie, eksploatyka poraziło taki stawianie sprawy. Nikt się nie zastanowił, że, jeśli to się powtarza, pewni w wielu miejscach kraju i świata, to znaczy, że system eksploatacyjny jest zły. Zakładam, że wszyscy tu rozumieją, że eksploatacja jest najczęściej podejmowanym działaniem człowieka (J. Konieczny), ale także – jest zjawiskiem powszechnym.
czwartek, 28 lutego 2019
Wojciech A. Połomski: Autobus San z nadwoziem samonośnym – nasza rewelacja
Nawiązaliśmy kontakt Z Wojciechem Połomskim, autorem książek o historii autobusów, Jelcza itp. No i od razu wypłynęła ciekawostka na temat autobusów samonośnych San, o których przecież pisałem, jako o straconej szansie. Okazuje się, że jeszcze nie wszystko na ich temat wiedziałem. Oto wyimek z tekstu Połomskiego na ten temat:
wtorek, 12 lutego 2019
Redaktor Osowski: Trzaskowski w metrze z PRL-u (I)
W Gazecie Stołecznej redaktor Osowski zrelacjonował oświadczenie nowej władzy po sesji budżetowej nadając tytuł jak wyżej. Niby mamy się cieszyć, że 12,5 mln zł pójdzie na nową koncepcję III linii metra. Pyta jednak, jak i my dlaczego obstaje się przy fatalnej koncepcji „dokoła Grochowa”, rodem z PRL.
poniedziałek, 04 lutego 2019
Kolejowa obwodnica „carska” „zmodernizowana”.
Długo trwało zamknięcie kolejowej małej obwodnicy warszawskiej. Zapowiadano jej modernizację. Rzeczywiście remont był dogłębny, co widać był z sąsiednich ulic. Wydawało mi się, że naprawdę powstanie coś dobrego. No i sprawdziłem od razu co też tam stworzono. W oczy się rzuca bardzo niska częstotliwość ruchu pociągów, a także brak połączenia ze stacja Warszawa Zachodnia. Pozostał na swoim miejscu peron ósmy Warszawa Zachodnia w odległości kilkuset metrów od wejścia do tunelu pod peronami głównymi. Trzeba tam dojść drogą niezbyt elegancką i nawet nie wskazaną.
niedziela, 20 stycznia 2019
SZANUJEMY PAŃSKĄ OPINIĘ, ALE NIC NAS ONA NIE OBCHODZI, CZYLI ULICA NEHRU...
Tego typu postawa jest powszechna i dotyczy każdego tematu: zajmuj się czym innym, tylko nie naszym fiksum dyrdum. Na przykładzie nazwy warszawskiej ulicy .Nehru doskonale to widać. Zepsujemy sobie i ogłosimy to jako nasz sukces. Przypomina to czasy komuny, gdy autobus ramowy Jelcz zastąpił samonośnego chaussona (podobnie san H-100 zastąpił sany samonośne). Wożenie ciężkiej ramy kosztowało masę paliwa, zbyt wysoką podłogę oraz w ogóle wielki krok wstecz... Wobec takiej potraktowania zmuszony jestem upublicznić moją opinię (także o tym jak należy zmieniać nazwy i czy w ogóle. Może temu i owemu jednak się to przyda i stopniowo rozumienie spraw profesjonalnej eksploatacji będzie się rozszerzało. Choć na pewno zawsze będę miał o czym pisać.
czwartek, 10 stycznia 2019
Ulica Mlądzka po remoncie (II)
Po wielu miesiącach prac (oczywiście przerywanych bezczynnością, bo firma robiła na sąsiedniej ulicy) położono wreszcie warstwę podkładową. Były wielkie wywrotki, walce, asfaltownica...
niedziela, 23 grudnia 2018
Ulica Mlądzka po remoncie (I)
Półroczną rewitalizację ulicy Mlądzkiej na warszawskim Grochowie Wielkim opisywałem od samego początku, ilustrując to zdjęciami. Teraz mamy podobno rzecz zakończoną, więc widać jaki chaos myślowy kierował projektantami. Jak wiemy, lokalny inspektor nadzoru budowlanego twierdzi, iż wszystko jest zgodnie z zatwierdzeniem z 2015r.
niedziela, 16 grudnia 2018
Plany dla Warszawy - konsultacje
W związku z konsultacjami w sprawie planu dla Warszawy i sugestiami działaczy dzielnicy opracowałem niezbędne minimum najważniejszych problemów systemowych. Projekt nie może się opierać automatycznie o istniejące nazewnictwo miejskie, w tym Miejski System Informacji ze względu na ilość błędów jakie tam są, nawet na planach wiszących w ratuszu. Np. na planie komunikacji miejskiej Ratusza oznaczono planowaną stację Utrata na Utracie. Niestety, w MSI obszar Utrata jest na Antoninowie (na wprost posterunku kolejowego o tej nazwie znajduje się pętla autobusowa). Trzeba się posługiwać materiałami historycznymi weryfikowanymi w trakcie przez niezależnych fachowców, żeby nie brnąć w te błędy. Błędne nazwy nadaje także komisja nazewnictwa: prawie wszystkie nazwy stacji systemu metro-kolej ostatnio nadane są złe.
poniedziałek, 10 grudnia 2018
Dla spraw nie znaczy to samo co do spraw...
Kilkanaście lat temu nagle się okazało, że w prawie znikać zaczęło pojęcie „dla spraw” i wszystko zaczęło być „do spraw”. Świadczy to o niezrozumieniu różnicy między tymi wyrażeniami przez „wynalazców” takiej unifikacji. Rozumiem, że żaden dobry redaktor czy językoznawca tego nie widział, a jak widział to nie interweniował albo został zakrakany przez tych nie rozumiejących. I tak to złe znów się stało wzorcem, bo przecież prawo ma być wzorcem postępowania, a bywa także językowym.
środa, 07 listopada 2018
Nasze śmieci są już w nas
Wielokrotnie zwracałem uwagę na to, że ekologia nie jest czynnikiem zewnętrznym i musi być uwzględniana w każdej technologii. Eksploatacja czegokolwiek jest eksploatacją środowiska. Wszystko jest środowiskiem, bo eksploatacja odbywa się wszędzie. Chodzi tylko o jej jakość. Można w ogóle nie używać słowa ekologia, gdy się działa profesjonalnie!
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42
Tagi
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE Katalog-blogow.pl