środa, 07 listopada 2018
Nasze śmieci są już w nas
Wielokrotnie zwracałem uwagę na to, że ekologia nie jest czynnikiem zewnętrznym i musi być uwzględniana w każdej technologii. Eksploatacja czegokolwiek jest eksploatacją środowiska. Wszystko jest środowiskiem, bo eksploatacja odbywa się wszędzie. Chodzi tylko o jej jakość. Można w ogóle nie używać słowa ekologia, gdy się działa profesjonalnie!
piątek, 26 października 2018
Problemy na poziomie rządowym – druk wpłata-przelew to za trudne
Od jakiegoś czasu banki żądają, aby wpłacający za pomocą druku wpłata-przelew podpisywali się na nim i dawali datę. Nie jest nigdzie powiedziane czego to ma być data i czyj to ma być podpis oraz wg jakiego wzoru. Po prostu w momencie unifikacji druków wpłaty i przelewu wg Polskiej Normy nikt nie zauważył, że ma ona błąd. W oknie dolnym znajduje się instrukcja przeniesiona z druku przelewu „pieczęć, data i podpis(y) zleceniodawcy”. Brak jest wyjaśnienia, że dotyczy to tylko przelewu, choć w rubryce nr rachunku/kwota słownie takie wyjaśnienia są. Brak jest też instrukcji „podpis pracownika” z wyjaśnieniem, że to dotyczy tylko wpłat.
piątek, 19 października 2018
Trzaskowski pojechał metrem na Mordor
Już wspominałem o osiągnięciach kandydatów na prezydenta Warszawy w zakresie obiecywania kolejnych linii metra. Warto jednak szczegółowo pokazać jak to kandydat Trzaskowski, tak promowany jako zbawca przed Zbawcą, „pojechał” na Mordor. Po prostu przeczytał, że tam „przydałaby się stacja metra” i już połączył z nim podwójną stację Stadion Narodowy. Przez Grochów Wielki i Gocław, nie bardzo się zajmując potokami pasażerskimi i potrzebami wymienionych dzielnic.
piątek, 05 października 2018
Bądź se ekspertem, ale mów te głupoty co ja
Nie tak dawno, po zwróceniu uwagi (jako ekspert) na zasadnicze błędy projektu bodajże tramwaju „działkowego” na Gocław pewien Damian Paprocki odpyskował mi uroczo, no powiedzmy głupawo: a skąd wniosek że to wiedza potoczna? To samo mogę powiedzieć o Twej. Widać jacy znawcy w Polsce są. Gdzie to jesteś ekspertem? Dla PLK? Jakoś słabo ekspertujesz, skoro nikt twych opinii w życie nie wdraża, a i cywilizowane kraje zupełnie inaczej podchodzą do spawy. Przerażają mnie teksty pseudo-ekspertów, którym się wydaje, a świat się zmienia.
czwartek, 20 września 2018
Tragedia: rowery i śmierć
Lekceważenie sprawy ruchu rowerowego może prowadzić do groźnych wypadków. Kiedy przed wielu laty byłem jednym z pierwszych walczących o ścieżki rowerowe w Warszawie nie myślałem, że ruch rowerowy może być tak poważnym problemem. Wtedy powoływałem się na poniemieckie ścieżki i pasy rowerowe (w bruku!), które, nawet nie oznakowane i nieobsługiwane jakoś służyły jak i inne systemy eksploatacyjne Wrocławia. Miasto to zjeździłem w młodości na rowerze, często po tych ścieżkach. Wielkie było święto, gdy zbudowano pierwsze drogi rowerowe na ulicy Sobieskiego... Długo potem nic więcej się nie budowało. Właściwie trzeba było zmiany ustroju, by zaczął powstawać jaki taki system.
niedziela, 02 września 2018
Wyborczy lep z metra
Zbliżające się wybory, a pewnie i moje teksty na temat systemu kolejowego w mieście kazały coraz to nowym kandydatom tworzyć amatorskie projekty systemów „lepszej komunikacji”. Dzieje się to w atmosferze nagłego oświecenia i nagłej wszechwiedzy kandydatów np. w sprawach metra. Jak dotąd ci ludzie nie mieli nic do powiedzenia na ten temat i nawet nie próbowali fachowych dyskusji np. ze mną. Co do nich pisałem zbywali milczeniem, jakimiś ogólnikami, manipulowali albo wręcz atakowali. Nie chciało im się też czytać tego co opublikowałem (może czytali po łebkach, ale nie zrozumieli?). Tak więc dyskusję ich „oświeconych” pomysłoprojektów przeprowadzę tutaj:
środa, 22 sierpnia 2018
Zadośćuczynienie za utracone więzi
Kancelaria Czerkawski Odszkodowania tryumfalnie ogłosiła, że za utracone więzi dla rodziny poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych należy się zadośćuczynienie. Przytacza się przykład dziecka, które na skutek obrażeń mózgu stało się niezdolne do pełnego kontaktu. Jej rozwój zatrzymał się na poziomie dwóch lat, gdy zdarzył się wypadek. Kancelaria nawiązała kontakt z matką w 2015 roku i zdecydowała przeprowadzić tę sprawę. Dla matki już zresztą uzyskano rentę, która podwyższyła komfort życia.
wtorek, 07 sierpnia 2018
Twórzmy wspólnie jakość (eksploatacyjną!) Warszawskiego Transportu Publicznego
Pod takim hasłem zarządca transportu publicznego aglomeracji warszawskiej czyli ZTM, zaprasza pasażerów do udziału w Forum, żeby aktywnie uczestniczyli w tworzeniu najlepszych rozwiązań komunikacyjnych. Sam fakt poszukiwania konsultacji jest oczywiście pozytywny. W związku jednak z tym, że jako fachowiec, a w końcu ekspert (inżynierii) eksploatacji nie raz próbowałem wskazywać dobre rozwiązania otrzymywałem najczęściej odpowiedzi wymijające (miało z nich wynikać, że nie rozumiem itp.) – zastanawiam się jak to będzie działało.
sobota, 21 lipca 2018
Absurdalny remont ulicy Mlądzkiej (Grochów Wielki)
Staram się tu ograniczać pisanie o rzeczach bieżących, niemniej to widowisko warte jest analizy jako casus do wnioskowania na przyszłość. Oczywiście jeśli tym razem decydenci nie zlekceważą tego co piszę, jak to mają w zwyczaju. Otóż od paru tygodni mam okazję oglądać remont ulicy Mlądzkiej. Opisałem jego początek w artykule na eksploatyka.pl, a dalej jest już tylko gorzej. Naprawdę to przykre pisać takie teksty pokazujące zagmatwane myślenie projektantów i odbiorców technicznych.
czwartek, 21 czerwca 2018
Sympatyczne pyski autobusów a ciepła woda Tuska
Powiedzenie show must go on [przedstawienie musi trwać] nie dotyczy tylko tego, co w teatrze, czy w sali koncertowej. Zawiera ono w sobie ogólną zasadę, bo przecież swego rodzaju przedstawienia eksploatacyjne dla innych ludzie robią wszędzie. Zawiera ono w sobie trwałość, podtrzymywalność przez zaplanowany czas. Niemożność przerwania, bo wtedy całość jest do bani. Tylko nagrania można cyzelować kawałkami. Eksploatacja, działalność techniczno-ekonomiczna musi trwać, czyli być podtrzymywalna przez planowany okres, czyli często stale. Sustainable po prostu.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 41
Tagi
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE Katalog-blogow.pl