Blog > Komentarze do wpisu
Kompetencje eksploatacyjne – co to jest?
W wielu dziedzinach występują pojęcia mówiące o konieczności posiadania umiejętności stosowania np. prawa, czy dokumentacji techniczno-ruchowej urządzenia. Praktycznie w ogóle nie jest to kojarzone z nauką o eksploatacji (eksploatyką) czy terotechniką (techniką profesjonalnego użytkowania). Co to więc są kompetencje eksploatacyjne?

Kompetencje eksploatacyjne ma każdy naturalnie, jednak poziom tych kompetencji podnosi się w trakcie wychowania oraz mniej lub bardziej świadomego uczenia. Jedynie pojedyncze osoby są w stanie samodzielnie zrozumieć istotę rzeczy, co jest związane z tym, że charakter życia, a więc i praktyki każdej osoby jest inny. Wyjątkowo tylko może on współgrać z charakterem genetycznym osoby.

Na ogół posiadanie dość wysokich, ale nieuświadomionych kompetencji eksploatacyjnych jest postrzegane jako posiadanie wysokich kwalifikacji. Niestety, nie odróżnia się dokładnie wyodrębnionego segmentu eksploatacyjnego, a co za tym idzie, bardzo trudno jest dyskutować na tej płaczczyźnie.

Kompetencje eksploatacyjne to zespół kompetencji umożliwiających eksploatowanie dowolnego obiektu czy systemu. Poziom naturalny oznacza po prostu podstawowe umiejętności manipulacyjne. Eksploatacja wtedy oznacza po prostu użytkowanie. Nie wnika się w jego charakter, w tym w charakter obsługiwania technicznego (pozaoperacyjnego), którego może w ogóle nie być. Mówimy często (po górniczemu) o eksploatacji na zawał, gdy obiekt eksploatacji jest niszczony w trakcie procesu. Istnieją też liczne stany pośrednie.

W procesach eksploatacyjnych potrzebne są kompetencje eksploatacyjne nie tylko uświadomione ogólnie, ale konkretnie zdefiniowane i adekwatne do zajmowanego stanowiska. W przeciwnym razie stanowiska są nadużywane do tworzenia pozorów wyższości osób je zajmujących – często za pomocą działań zupełnie nieuczciwych, z infantylnym terroryzowaniem pracowników włącznie, co prowadzi wprost do deformowania systemów, co wykorzystują osoby o niskich kompetencjach.

Pewnym rozwiązaniem są certyfikaty i przepisy eksploatacyjne, jednak i one są wykorzystywane do zacierania swojej niekompetencji przez różne osoby. Nie są one w stanie wyobrazić swoich działań inaczej i myślą, że w ten sposób zapewnią sobie przetrwanie na stanowisku, a może i karierę kosztem eliminowania kogoś zawracającego im głowę zasadami.

(c) Rafał Wodzicki, Warszawa

 

wtorek, 23 marca 2010, aph521

Polecane wpisy

Komentarze
2010/03/24 10:50:19
Dziękuję ci za komentarze u mnie w blogu. Pozdrawiam. Zapraszam na aktualne wpisy.
-
2010/03/24 15:20:02
Tam (u hanuli1950) to jest wesoło: poczytajcie! Pozdrawiam
-
2010/03/24 17:50:08
Pozdrawiam wiosennie.
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE Katalog-blogow.pl